REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE
Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2021 r. przez Gminę Malechowo w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
Spośród wielu uchwał Rady Gminy stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Strategię Rozwoju Lokalnego Gminy Malechowo na lata 2016-2022, która jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju gminy.
Istotna część zadań wójta w 2021 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.
19
dokumentów i programów strategicznych gminy były realizowanych w 2021 roku,
w tym:
3
z obszaru
ochrony środowiska
6
z obszaru
pomocy społecznej
5
o charakterze
ogólnym
1
z obszaru
ładu przestrzennego
1
z obszaru
gospodarki komunalnej
1
z obszaru
ochrony zdrowia
1
z obszaru
gospodarki mieszkaniowej
1
z obszaru
rewitalizacji
Krótki opis realizacji
programy o charakterze ogólnym
Strategia rozwoju gminy MALECHOWO NA LATA 2016-2022
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XVI/121/2016 Rady Gminy Malechowo z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Malechowo na lata 2016-2022.
Cel: Niniejszy dokument jest jednym z kluczowych dokumentów planistycznych gminy. Określa on główne kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego oraz podstawowe narzędzia realizacji celów na obszarze Gminy Malechowo. Niniejszy dokument, poprzez powiązanie bezpośrednio z budżetem gminy oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest jednym z ważniejszych instrumentów działania władz samorządowych. Poszczególne zapisy strategii są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb gminy oraz wskazują kierunek działań lokalnych w ujęciu długofalowym. Kluczowym elementem strategii rozwoju jest wizja, która określa docelowy obraz gminy w przyszłości.
Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. w ramach realizacji niniejszej strategii podjęto m.in. następująca działania:
budowa oczyszczalni ścieków w Sulechówku;
budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Podgórkach;
remont drogi w Ostrowcu;
przebudowa drogi powiatowej Żegocino - Podgórki.
Cele strategiczne Gminy Malechowo, wyznaczone w Strategii Rozwoju Gminy Malechowo na lata 2016-2022, były realizowane w 2021 r. także poprzez szereg innych działań, podejmowanych w ramach poszczególnych dokumentów strategicznych, które zostały opisane poniżej.
PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY MALECHOWO NA ROK 2021 Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 3 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIII/170/2020 Rady Gminy Malechowo z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie uchwalenia „Programu Współpracy Gminy Malechowo na rok 2021 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.
Cel: Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Malechowo i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych. Program obejmuje wsparcie w takich obszarach jak: sport; ochrona zdrowia; wspieranie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; pomoc społeczna, promocja i organizacja wolontariatu; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego; bezpieczeństwa publiczne; wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym; wspierania edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje odnośnie realizacji niniejszego programu przedstawiono na podstronie raportu Współpraca z organizacjami pozarządowymi.
gminny plan zarządzania kryzysowego
Cel: Niniejszy dokument ma na celu zapobieganie powstawaniu sytuacji kryzysowych oraz zapewnienie sprawności struktur decyzyjnych na wszystkich szczeblach zarządzania. Plan ma za zadanie utrzymanie w ciągłej gotowości sił i środków do podjęcia działań i sprawnego reagowania oraz likwidacji skutków w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej na terenie gminy.
Realizacja w 2021 r.: Przeprowadzono szkolenia:
system kierowania bezpieczeństwem narodowym;
funkcjonowanie wójta na stanowisku kierowania;
dokumentacja stanowiska kierowania;
organizacja i zadania stałego dyżuru Wójta Gminy Malechowo;
uruchomienie i funkcjonowanie stałego dyżuru.
zachodniopomorska karta seniora i zachodniopomorska karta rodziny
W ramach programów o charakterze ogólnym realizowano także Zachodniopomorską Kartę Seniora oraz Zachodniopomorską Kartę Rodziny, które szczegółowo zostały scharakteryzowane na dedykowanych podstronach niniejszego Raportu:
Programy z obszaru ładu przestrzennego
STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY MALECHOWO
Podstawa prawna: Studium zostało przyjęte na mocy Uchwały Nr XXVII/185/2001 Rady Gminy Malechowo z dnia 13 grudnia 2001 r., z późn. zm.
Cel: Niniejszy dokument określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Realizacja w 2021 r.: Rada Gminy Malechowo uchwaliła 3 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Dokumenty planistyczne na mapie gminy: System Informacji Przestrzennej Gminy Malechowo
LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI GMINY MALECHOWO NA LATA 2017-2023
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXVII/316/2018 Rady Gminy Malechowo z dnia 18 maja 2018 r.
Cel: Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.
Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. podjęto szereg działań rewitalizacyjnych, które pozytywnie wpłynęły na wygląd gminy oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Realizowano m. in. następujące zadania:
Budowa placu atrakcji przy Świetlicy Kultury w Malechowie - powstał plac z grami wielkoformatowymi w postaci stołu do piłkarzyków, ping ponga oraz uniwersalnego stołu (warcaby, szachy, chińczyk). Sulechowo wzbogaciło się dzięki środkom z rewitalizacji o elementy siłowni zewnętrznej, które posadowiono przy świetlicy wiejskiej, nieopodal placu zabaw.
Budowa małej architektury "Aktywni dla Sulechowa" - w Sulechowie powstała grupa inicjatywna złożona z rodziców i dzieci uczęszczających do placówki wsparcia dziennego mieszczącej się w świetlicy wiejskiej. Po konsultacjach społecznych podjęto decyzję o doposażeniu placy przy świetlicy zabaw. Postawiono na uporządkowanie i poprawienie estetyki terenu. Istniejący plac zabaw doposażono w elementy siłowni zewnętrznych: orbitek, wiosło i urządzenie 3w1: biegacz, twister, wahadło. Zamontowano również ławki parkowe, kosz na śmieci, a teren wokół uporządkowano. Gmina Malechowo przekazała gotową działkę pod inwestycję, z opracowanym projektem, mapą do celów projektowych i zgłoszeniem robót do starostwa.
Programy z obszaru Pomocy społecznej i ochrony zdrowia
STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH GMINY MALECHOWO NA LATA 2021-2026
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXV/182/2020 Rady Gminy Malechowo z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Malechowo na lata 2021-2026.
Cel: Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Gminie Malechowo, takie jak bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość
Realizacja w 2021 r.: Działania wdrażane w ramach założeń niniejszego dokumentu strategicznego mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców poprzez rozwiązanie problemów społecznych. Realizacja strategii odbywa się m. in. poprzez podejmowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i innych, prowadzenie działań wspierających rodziny, programy pomocowe dla osób niepełnosprawnych.
GMINNY PROGRAM WSPIERANIA RODZINY W GMINIE MALECHOWO NA LATA 2020-2022
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XVI/112/2019 Rady Gminy Malechowo z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Malechowo na lata 2020-2022.
Cel: Głównym celem programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Malechowo, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. prowadzono m. in. następujące działania związane z wspieraniem rodziny:
wywiady środowiskowe w rodzinach przeżywających trudności (367 wywiadów);
udzielanie dzieciom i młodzieży stypendiów i zasiłków szkolnych (67 dzieci);
zapewnienie pomocy asystenta rodziny (18 rodzin było objętych wsparciem asystenta rodziny);
organizacja warsztatów i szkoleń dla rodziców, uczestnictwo w szkoleniach asystentów rodziny (3 szkolenia przeprowadzone przez asystenta rodziny, 36 spotkań z psychologiem zorganizowanych przez Placówki Wsparcia Dziennego; 38 spotkań z pedagogiem);
zapewnienie dostępności poradnictwa specjalistycznego (66 godzin wsparcia terapeuty rodzinnego);
monitorowanie sytuacji dzieci z rodzin problemowych, dysfunkcyjnych i środowisk patologicznych;
podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych osób pracujących na rzecz rodzin;
współpracę z podmiotami, instytucjami działającymi w środowisku lokalnym, w szczególności ze szkołami, policją, placówkami służby zdrowia, sądami, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w celu poprawy sytuacji rodzinnej pod względem zdrowotnym, materialnym i społecznym;
organizowanie i finansowanie zajęć - warsztatów profilaktycznych w szkołach i placówkach wsparcia dziennego.
Środki finansowe Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malechowie na realizację programu
wyniosły 1.077.547,31 zł.
GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE NA LATA 2017-2021
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIV/191/2016 Rady Gminy Malechowo z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie przyjęcia "gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2017-2021" z późn. zm.
Cel: Niniejszy dokument ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla osób uwikłanych w przemoc oraz wypracowanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie.
Realizacja w 2021 r.: Do działań podjętych w 2021 r., służących realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2017-2021, można zaliczyć m. in.:
prowadzenie poradnictwa i działań edukacyjnych służących wzmacnianiu wychowawczych i opiekuńczych kompetencji rodzicielskich (funkcjonowało 12 Placówek Wsparcia Dziennego, do których uczęszczało 186 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 roku życia);
prowadzenie poradnictwa i działań w przypadku ujawnienia przemocy (73 osoby skorzystały z poradnictwa radcy prawnego, terapeuta rodzinny udzielił wsparcia osobom z terenu Gminy Malechowo w liczbie 66 godzin);
prowadzenie i udział w zespole asysty rodzinnej, w tym współpraca z asystentem rodziny;
współpracę z Policją w celu doprowadzenia do zażegnania sporów rodzinnych;
uczestnictwo w pracach grup roboczych i Zespołu Interdyscyplinarnego (założono 7 "Niebieskich Kart", odbyły się 24 posiedzenia grupy roboczej oraz 4 posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego, w których pomocą objęto 7 rodzin).
W roku 2021 na realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie wydatkowane zostały środki w kwocie 2.360,36 zł. W ramach zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy został zorganizowany konkurs profilaktyczny na wykonanie plakatu związanego z profilaktyka przemocy w Placówkach Wsparcia Dziennego. Za powyższą kwotę zrealizowano zakup nagród za najlepiej ocenione prace plastyczne.
PROGRAM OSŁONOWY W ZAKRESIE DOŻYWIANIA "POMOC GMINY W ZAKRESIE DOŻYWIANIA" NA LATA 2019-2023
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr III/14/2018 Rady Gminy Malechowo z dnia 5 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia programu osłonowego w zakresie dożywiania "Pomoc gminy w zakresie dożywiania" na lata 2019-2023.
Cel: Głównym celem jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji.
Realizacja w 2021 r.: Wydawano posiłki w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych oraz posiłki dla osób potrzebujących (starszych, chorych, niepełnosprawnych), przyznawane w ramach rządowego programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu”. Z tej formy pomocy skorzystało 101 rodzin, a w nich 149 dzieci (liczba świadczeń w ciągu roku to 12.629 posiłków). Pozostałe osoby otrzymywały zasiłek celowy z przeznaczeniem na zakup żywności w celu przygotowania posiłku we własnym zakresie. W ramach programu udzielono pomocy dla 101 rodzin na ogólną kwotę 141.670,00 zł z czego 115.049,00 zł stanowi dotacja Wojewody, a 26.621,00 zł są to środki własne gminy. W ramach tego programu opłacano posiłki w formie obiadu dla dzieci z terenu gminy uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. W ramach tego programu wypłacano także zasiłki pieniężne na zorganizowanie posiłków we własnym zakresie. W 2021 r. wypłacono 251 takich zasiłków dla 96 rodzin, na kwotę 68.495,00 zł, z czego 60.883,00 zł stanowiła dotacja z budżetu państwa, a 7.612,00 zł stanowiły środki własne budżetu gminy.
GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2021
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXV/184/2020 Rady Gminy Malechowo z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021.
Cel: Dokument obejmuje działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania alkoholu. Program ma także na celu podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie problemów związanych z używaniem środków psychotropowym oraz udzielenie pomocy osobom i rodzinom, które zmierzają się z problemem narkomanii. Ważnym elementem programu jest prowadzenie działań profilaktycznych w placówkach oświatowych gminy. Podstawowym założeniem programu jest promocja zdrowego stylu życia i rozbudzenia wśród młodzieży od najmłodszych lat zainteresowania różnymi formami aktywności: sportowej, naukowej, artystycznej, jako alternatywy wobec uzależnień, szczególnie wobec picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy, a także kształtowanie prawidłowych nawyków prozdrowotnych
Realizacja w 2021 r.: W ramach niniejszego dokumentu podejmowano następujące działania:
zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin;
udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinnie (GKRPA w Malechowie w 2021 r. spotkała się na 10 posiedzeniach);
prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych w szkołach i placówkach wsparcia dziennego (realizowano m. in. rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Europejski Program Przeciwdziałania Uzależnieniom od Substancji Psychoaktywnych „UNPLUGGED"; programy multimedialne „Uzależnienia XXI”; warsztaty pt.: „Depresja, zachowania autodestrukcyjne, lęki-profilaktyka”);
instytucja zobowiązana do leczenia odwykowego (przeprowadzenie badań przez biegłych sądowych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnień dla 3 osób).
W 2021 r. na działania związane z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przeznaczono środki w łącznej wysokości 109.034,43 zł (funkcjonowanie punktu konsultacyjnego, działanie GKRPA, działalność placówek wsparcia dziennego, działalność profilaktyczna, zakup usług zdrowotnych, szkolenie pracowników nie będących członkami GKRPA). W ramach przeciwdziałania narkomanii wydatkowana była kwota 3.973,83 zł na zakup nagród dla uczestników konkursu na najciekawsze warsztaty profilaktyczne w placówkach wsparcia dziennego dot. profilaktyki uzależnień od narkotyków i dopalaczy.
PROJEKT "DLA DOBRA DZIECI"- ROZWÓJ 13 PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO W GMINIE MALECHOWO
Podstawa prawna: Niniejszy projekt był realizowany w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2018-2020. Projekt był realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Cel: Celem projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych, w szczególności usług środowiskowych, opiekuńczych oraz usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej dla osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym.
Realizacja w 2021 r.: Działania obejmowały zindywidualizowane i kompleksowe wsparcie 181 dzieci oraz 84 rodziców. Pomocą objęto także 15 wychowawczyń w 13 placówkach wsparcia dziennego, które odbyły szkolenia i warsztaty. Realizowano zajęcia dostosowane do potrzeb uczestników, oraz rozwijające kompetencje kluczowe. Rodzice nabywali umiejętności w zakresie pełnienia ról opiekuńczo-wychowawczych w celu poprawy umiejętności rodzicielskich.
W ramach projektu doposażono 13 placówek wsparcia dziennego w tablety, komputery, tablice interaktywne, gry edukacyjne i logiczne oraz wyposażenie kuchni i sprzęt sportowy. Na wzbogacenie oferty placówek wsparcia dziennego wydatkowano 56.691,93 zł.
gminny program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2021-2023
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXV/183/2020 Rady Gminy Malechowo z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2021-2023.
Cel: Celem głównym Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gminie Malechowo jest „Wzrost świadomości społecznej o problemach niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Malechowo, a także zapewnienie im godnego, możliwie pełnego i równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz wyrównywanie szans we wszystkich dziedzinach i płaszczyznach życia publicznego”.
Realizacja w 2021 r.: Przykładowe działania podjęte w 2021 r., służące realizacji programu to:
funkcjonowanie Gminnego Punktu Informacji dla osób niepełnosprawnych;
zapewnienie możliwości swobodnego przemieszczania, w tym likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych;
zwiększenie dostępu do leczenia, w tym rehabilitacji i usług socjalno-opiekuńczych;
zapewnienie dowozu osób niepełnosprawnych na warsztaty terapii zajęciowej ,,AKSON" w Sławnie;
współfinansowanie pobytu osób w Domu Pomocy Społecznej;
zapewnienie usług opiekuńczych w domach osób chorych, pozbawionych opieki rodzinnej;
zapewnienie usług specjalistycznych;
wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego na terenie Gminy Malechowo.
programy z obszaru Ochrony środowiska
EkoReanimacja Serca Wsi w Malechowie
PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA NA LATA 2018-2021 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2022-2025
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXV/207/2005 Rady Gminy Malechowo z dnia 12 października 2018 r.
Cel: Niniejszy Program, będący podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ekologicznej, ma na celu poprawę stanu środowiska oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Podejmowane zadania mają zapewnić skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.
Realizacja w 2021 r.: Od 27 lipca 2021 r. w Malechowie działa czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku malechowskiego urzędu. Wydatki na ochronę środowiska, łącznie z gospodarką komunalną, wyniosły w 2021 r. 2.363.692,14 zł
PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA GMINY MALECHOWO
Podstawa prawna: Plan został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIX/149/2016 Rady Gminy Malechowo z dnia 20 czerwca 2016 r.
Cel: Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podejmowane działania dotyczą przede wszystkim zadań związanych z transportem, oświetleniem ulicznym, budownictwem publicznym, gospodarką przestrzenną oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.
Realizacja w 2021 r.: Prowadzono m. in. następujące działania:
w Urzędzie Gminy Malechowo do dyspozycji mieszkańców gminy prowadzony jest Punkt Informacyjno-Konsultacyjny priorytetowego programu „Czyste Powietrze”, w którym udzielane są informacje dotyczące opisywanego programu,
Gmina Malechowo wzięła udział w pilotażu prowadzonym w województwie zachodniopomorskim zakładającym wymianę minimum 500 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynkach wielorodzinnych. Pilotażowy nabór ma charakter ciągły, co oznacza, że wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez szczeciński Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na bieżąco w latach 2021-2024, przy czym umowy z beneficjentami będą podpisywane do 31 marca 2022 r.;
w ramach Programu Czyste Powietrze złożono 61 wniosków o wymianę źródła ciepła.
program usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu gminy MALECHOWO NA LATA 2018-2032
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XLI/362/2018 Rady Gminy Malechowo z dnia 12 października 2018 r.
Cel: Niniejszy program ma na celu zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru gminy w perspektywie czasowej do 2032 r.
Realizacja w 2021 r.: Gmina Malechowo 2021 r. uzyskała pomoc finansową w wysokości 17.738,00 zł na zadanie pn. "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Malechowo - ROK 2021", która pochodzi w 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz w 50% ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Z terenu Gminy Malechowo usunięto 73,99 Mg azbestu.
programy z obszaru gospodarki mieszkaniowej i komunalnej
WIELOLETNI PROGRAM GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY MALECHOWO NA LATA 2017-2021
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXVI/215/2017 Rady Gminy Malechowo z dnia 28 marca 2017 r.
Cel: Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Gminy Malechowo, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.
Realizacja w 2021 r.: Na realizację zadań związanych z gospodarką mieszkaniową przeznaczono środki w wysokości 509.448,30 zł.
PROGRAM OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY MALECHOWO W 2021 R.
Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXVIII/210/2021 Rady Gminy Malechowo z dnia 18 marca 2021 r.
Cel: Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.
Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. na wydatki związane z opieką nad bezdomnymi zwierzętami w Gminie Malechowo przeznaczono środki w wysokości 34.004,30 zł. Dokonano 13 kastracji kotów, wyłapano 10 psów bezpańskich, z tego 1 trafił do schroniska, pozostałe psy znalazły nowe domy.