do roku 2020
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Utrzymywanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych, na terenie Gminy Malechowo stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Potwierdza to chociażby dodatni bilans liczby podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON. Choć przedsiębiorczość nie jest domeną gminy, wysokość obowiązujących stawek zapewnia jej stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Malechowa są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 639 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 583 zł.
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów.
W Gminie Malechowo znaczna część powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.
W 2021 r. uchwalono 3 nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które objęły działki w obrębie Niemica, w obrębie Święcianowo oraz w obrębie Sulechowo.
Pokrycie większości obszaru gminy MPZP pozwala na ograniczanie liczby procedur z zakresu wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Tych było w 2021 r. zaledwie 4.
Liczba MPZP
obowiązujących
Liczba planów
uchwalonych
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
Powierzchnia Gminy Malechowo została ukształtowana wskutek działania lądolodu skandynawskiego i jego wód roztopowych, przez co tereny te wznoszą się od kilku metrów do powyżej 140 m. n.p.m. Niewątpliwie piękne krajobrazy można zobaczyć w szerokiej dolinie rzeki Grabowej przecinającej Gminę Malechowo.
Kluczowe dla miejscowego środowiska dolina Grabowej oraz dolina Bielawy są objęte obszarem Natura 2000. Jest to obszar wilgotny z torfowiskami, świeżymi łąkami oraz licznymi oczkami śródpolnymi i jeziorami, idealny dla ponad 600 gatunków roślin naczyniowych. W wodach Grabowej można spotkać gatunki ryb wrażliwych na poziom czystości wody, co świadczy o jej wysokiej jakości.
W południowo-zachodnim skraju Gminy Malechowo znajduje się rezerwat przyrody Sieciemińskie Rosiczki, chroniący torfowiska przejściowe z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Na terenie gminy zobaczyć można 27 pomników przyrody, takich jak dęby szypułkowe, buki pospolite, lipy drobnolistne, daglezje czy kasztanowce zwyczajne.
Gmina Malechowo dba o utrzymanie jakości terenów zielonych m.in. poprzez nowe nasadzenia. W 2021 r. zasadzono 60 nowych drzew.
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Powierzchnia parków (ha)
Powierzchnia lasów (ha)
Na początku września 2021 r., w Świetlicy Kultury w Malechowie odbyły się konsultacje społeczne projektu Parku Historyczno-Przyrodniczego Megality Borkowo. Stowarzyszenie Dla Ziemi Malechowskiej wyszło z inicjatywą uporządkowania terenu grobowców i stworzenia miejsca, które dzięki unikatowemu charakterowi i wartości historycznej, przy odpowiednim zadbaniu o infrastrukturę, miałyby szansę stać się atrakcją turystyczną na miarę regionu i kraju.
Omówiono plany dotyczące prac porządkowych, wytyczenia utwardzonych ścieżek,
dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, posadowienia ławek do strefy odpoczynku, tablic
informacyjnych oraz atrakcji dla dzieci i seniorów. Projekt ma na celu wyeksponowanie tych megalitycznych grobowców, ale też stworzenie zamkniętej strefy w formie parku, której przebycie zajęłoby ok. 1 godziny. Główną atrakcją pozostaną megality, ale dodane zostaną również inne elementy wzmacniające potencjał turystyczny.
Konsultacje przeprowadzono w formie:
opisanego spotkania z mieszkańcami,
wypełnienia formularza w terminie od 25 sierpnia do 8 września.
Do siedziby Stowarzyszenia wpłynęło 26 formularzy, które pozytywnie opiniowały zamierzenia SDZM. Dodatkowo, mieszkańcy sugerowali lepsze oznakowanie dojazdu do megalitów, promocję walorów turystycznych oraz organizację warsztatów w Borkowie. Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie do Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej we wrześniu.